Maria Montessori

Maria Montessori je rođena 31.8.1870. godine u Chiaravalleu, u Italiji. Bila je ličnost čije naslijeđe mijenja svijet na bolje.


Nezavisnost duha i težnja za nečim novim dovela ju je do toga da je postala prva žena doktorica u Rimu. Osim toga, studirala je psihologiju, antropologiju i filozofiju što je značajno pridonijelo usistemljivanju metode po kojoj je i postala poznata. Bila je aktivna učesnica organizacije UNESCO  te je više puta bila nominovana za Nobelovu nagradu za mir.  
Radeći kao volonter na psihijatrijskom odjelu s „djecom koju je teško poučavati“, posvetila se promatranju djece. Na taj način uviđa njihove interese, načine istraživanja okoline te se odlučuje izraditi didaktički materijal koji će voditi dijete kroz proces učenja.
Prvi test primjene njezinih spoznaja s djecom bez poteškoća odvija se u San Lorenzu u tzv. Casa dei Bambini – Dječjoj kući, ustanovi koju je u potpunosti prilagodila djetetu i obogatila svojim materijalima i aktivnostima. Primjećuje da sva djeca mogu postići spontano i samostalno učenje, a pravilnim vođenjem i usmjeravanjem dolazi se do razvoja prirodnog maksimuma djeteta.
Dokazala je kako učenje polazi od djeteta, a ne od učitelja. Savremeni naučnici danas, čak stoljeće kasnije, utvrđuju naučne činjenice koje potvrđuju njezina otkrića. Njezin cjelokupni rad značajno je utjecao na razvoj pedagogije u cijelom svijetu.
Dijete je postalo i ostalo najvažnije i najvrjednije biće u životu i radu dr. Marije Montessori koja je cijeli svoj život posvetila promicanju potreba sve djece svijeta.
Imala je nevjerojatnu vjeru da dijete može samo sebe razvijati kao zdravog, inteligentnog i uravnoteženog člana zajednice ako mu mi to omogućimo.
Vjeru u izvanredne sposobnosti djece prenijela je na sve one koji su se odlučili baviti odgojem po njezinoj metodi.

Slijedite nas

Top